top of page
  • Yazarın fotoğrafıAttila Gursel

YILDIZ UZMAN NASIL OLUNUR?*

Güncelleme tarihi: 15 Kas 2020

Profesyonel hizmetlerde Yıldız Uzmanın kendisine ve bağlı olduğu şirkete faydaları aşikâr. Hale etkisini de arkasına alan şirket Yıldız Uzmanı ya da Uzmanları ile birlikte büyüyüp gelişir.


Çoğunluğun aklından geçen böyle duayen bir Yıldız Uzman olmak için yıllara ihtiyaç olduğu. Evet, eğer işleri oluruna bırakır ve ekstra bir çaba sarf etmezseniz beşinci seviye olan uluslararası tanınan bir süper yıldız olmanız için en az 25 seneye ihtiyacınız var. Aslında her bir seviye için beş sene gibi düşünmek gerekiyor. Oysa araştırmalar gösteriyor ki bazı uzmanlar bu seviyeleri 10-12 ay gibi kısa sürelerde aşabiliyorlar. Sanılanın aksine onlarda ne şeytan tüyü var ne de Allah vergisi doğuştan gelen bir yetenek. Her şey gayet bilimsel.


Yıldız Uzman olmak için gerekli yedi bileşen var. Öncelikle bilmeniz gereken bu bileşenler iç içe geçmiş, birbirini tamamlayan elementler. Merdiven basamakları gibi birer birer çıkılamıyor, birini tamamlayıp diğerine geçilmiyor. Hepsini bir arada yürütmek, başarmak gerekiyor. Görünür olmanın beş seviyesini hızla tırmananlar işte bu yedi bileşeni bir araya getiren uzmanlar.


1. Kendini Yıldız Uzman olmaya adamak: Sektörün yıldızı olmak öyle kazara olmuyor. Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak için önce bir vizyona sonra da çok çalışmaya ihtiyaç var. Yıldız Uzman olmak da farklı değil. Çokça çabalamak, iyi bir strateji, planlama ve programlama lazım.


2. Yıldız Uzman markanız için bir strateji geliştirmek: Kendinizden bir marka yaratmanız için mutlaka bir stratejiye ihtiyacınız var. Bunun için de hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kanallardan tutarlı bir mesaj iletme konusunda dikkat etmek gerekiyor.


3. Hedef kitlede görünürlük oluşturmak:Dünyanın en iyi uzmanı olabilirsiniz ama seyirciniz olmadan karanlıkta debelenirsiniz. Yıldız Uzman birçok yoldan görünürlük elde ederler: çevrimiçi kanallarda belirgin şekilde var olarak, sosyalleşerek, iş görüşmeleri yaparak, ortaklıklar kurarak, girişimci riskler alarak. Çoğu uzman kendi uzmanlık bilgilerini blog, video, makale olarak paylaşmaktan utanıp sadece müşterileri ile paylaştıkları için hızla tanınamazlar.


4. Uzmanlık alanınızı güçlendirmek: Eğer bir uzmanlığınız yoksa Yıldız Uzman da olamazsınız. Görünür, bilinir, tanınır olmak sıra bilginizi sunmaya geldiğinde işinize yaramaz. Uzmanlık devamlı kendini geliştirmeye ve öğrenmeye dayanır. Egoları bir yana bırakıp bilmediği konularda soru soran ve öğrenen kişiler Yıldız olabilir.


5. İletişim becerilerinizi geliştirmek:Yıldız Uzmanların çoğu iletişim konusunda bir numaradır. Aynı zamanda topluluk önünde konuşmakta son derece rahattırlar. Herkes topluluklara seslenme veya yazı yazma konusunda doğuştan yetenekli olmayabilir ama bu konuda eksikliği olduğunu düşünen yıldız adayı mutlaka profesyonel bir yardımla kendini geliştirebilir.


6. Öğretmen olmak: Yıldız Uzmanların ortak özellikleri karmaşık konuları anlaması kolay bir şekilde açıklayabilmeleridir. Müşterilerin en çok önem verdikleri konuların başında gelir. Gerçek şudur ki en güçlü Yıldız Uzmanlar aynı zaman en iyi öğretmenlerdir. Etrafındakileri motive eder, kendi niş konularında heyecanlandırır, ilham verir. Her şeyden daha önemlisi kendisini izleyenleri eğitir.


7. İhtiyacınız olan yardımı almak: Yıldız Uzman olmak için gereksinimlerin hepsine sahip olmak söylemesi kolay uygulaması zor bir süreçtir. Her bileşinin üstesinden kendi başına gelmek hem zaman açısından hem de yetenek açısından mümkün olmayabilir. Örneğin yayınladığınız bir makalenin arama motorlarında nasıl ilk sıralara çıkacağınız konusunda bu işin uzmanlarından yardım almak iyi bir fikir olabilir. İşin doğrusu ihtiyaç duyduğunuz yerde ve zamanda yardım almaktan çekinmeyin. Beşinci seviye uzmanlar bile ihtiyaçları doğrultusunda yardım alırlar.

Basamakları daha hızlı tırmananlara baktığımızda ise yukarıda sıraladığımız yedi bileşene ek olarak üç ekstra bileşeni daha uyguladıklarını görüyoruz.


8. Niş bir konuya odaklanmak: Daha dar bir hedef kitleye yönelmek Yıldız Uzmanların rakiplerinden ayrılmasını kolaylaştırıyor. Bu da markalaşmayı kolaylaştırıyor. Niş bir uzmanlık konusu Yıldız Uzmanın 2 kat daha hızlı tanınmasını sağlıyor.


9. İçerik pazarlamasını benimsemek: Her Yıldız Uzman kaliteli içerik sunarak markasını oluştururken hızlı olanlar içerik pazarlamasını bir strateji olarak benimsiyorlar. Hızlılar uzmanlık konularındaki içerikleri üretmeye daha önce başlıyorlar, daha çok içerik üretiyorlar, daha sık paylaşıyorlar ve daha fazla kanaldan paylaşıyorlar.


10. Kitap yazmak: Hızlı Yıldızların %85’i stratejileri doğrultusunda uzmanlık konularına odaklı bir kitap yazmış. Kitap yazmak görünürlüğü hızlandıran, Ted konuşmaları gibi etkinliklere konuşmacı olarak davet edilmek, medya röportajları ve konferans sunumları yapmak için bir katalizatör. Elbette mutlaka bir kitap olmak zorunda değil. Bazen bütün sektörün okuduğu bir blogda yazmak da aynı işi görür ama kitap bu işi hızlandırmada en hızlı ve en garantili yöntem.


Yıldız Uzmanların elbette daha görünür olmak için kullandıkları bazı araçlar ve teknikler mevcut. Bu araçları anlamak için Yıldız Uzmanların yeni müşterileri hangi kaynaktan kendilerine çektiklerine bakmak gerekir. Yıldız Uzmanlar arasında yapılan araştırma gösteriyor ki pek çok kaynaktan en çok işe yarayan yöntem referanslar/tavsiyeler (%27) ve konferans, seminer gibi etkinliklerde konuşma yapma (%26).Arama motorlarının da üst seviyelerde çıkması bir bakıma anlamlı zira uyguladığınız bütün araçlar ve teknikler Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için yaptığınız yatırımla daha etkin hale gelir.


Müşterileri çekebilmek için Yıldız Uzmanların kullandıkları araç ve yöntemlere baktığımızda her birinin genel olarak ortalama 16 farklı araç kullandığını görüyoruz. Aşağıdaki tabloda ilk 10 aracı görmek mümkün. Buradan da görüleceği gibi bu araçlar aslında içerik pazarlamasının da araçları.Yıldız Uzmanların en popüler araçları farklı olsa da iş en etkili araçların sıralanmasına geldiğinde tablo biraz değişiyor. Popüler olmadığı halde bazı araçların oldukça etkin olduğunu görebiliyoruz, örneğin SEO veya kişisel web sayfası. Buna karşın çok popüler olan bazı sosyal medya kanallarının etkisinin göreceli olarak daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu sosyal medyanın işe yaramaz olduğunu göstermiyor. Buna örnek olarak profesyonel e-posta adresini verebiliriz. Hepimiz biliyoruz ki profesyonel bir e-posta adresi olmayan uzmana duyulan güven anında kaybolur. Bunun gibi etkisi fazla olmasa da genel olarak görünür olmayı amaçlayan bir Yıldız Uzmanın bütün kanalları kullanması gerekir. Ancak bu tabloda göz ardı edilemeyecek bir kanıt var ki o da kitabın etkisi. Kitap yazmak kolay olmadığından Yıldız Uzmanların çoğu ele almaz oysa Hızlı Yükselenler alır.Bütün bu veriler ele alındığında en iyilerin en iyisi ilk 5 şöyle sıralanır.


1. Kitaplar


2. Çevrimiçi Videolar


3. Blog yazıları


4. Yıldız Uzmanı öne çıkaran haber makaleleri


5. Ana konuşmacı olmak


Bu listedeki tek sürpriz ikinci sıradaki Çevrimiçi Video içerikleri. Son zamanlarda popüler olan bu mecra dikkat edildiğinde en ünlü uzmanlar tarafından sıklıkla kullanılmaya başlandı. Unutmamak gerekir ki ilk beşin hepsi içerik pazarlamadan başka bir şey değil.


Yıldız Uzman olmak için gerekli strateji, araçlar ve yöntemler bunlar. Bu bilgiler ışında şimdi yapılması gereken şirketinizde bir Yıldız Uzman Programı oluşturmak. Nasıl mı? Bir sonraki yazıda.


*Bu yazı Lee W. Frederiksen, Ph.D., Elizabeth Harr ve Sylvia S. Montgomery’nin yazdıkları “The Visible Expert: How to Create Industry Stars. And Why Every Professional Services Firm Should Care” (2014, Hinge Resarch Institute) adlı kitaptan ve Hinge firmasının aynı kitap için yaptığı araştırmalardan yararlanılarak yazılmıştır.


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page