top of page
  • Yazarın fotoğrafıAttila Gursel

YILDIZ UZMAN PROGRAMI

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2020


Fotoğraf: Brigitte Tohm

Daha önceki yazılarımda Yıldız Uzman olmanın faydalarından, müşterileri nasıl kendine çektiğinden ve Yıldız Uzman olarak nitelendirilen kişilerin hangi araç ve yöntemleri kullandığından bahsetmiştim. Bu yazım da ise bu araç ve yöntemleri nasıl hayata geçirebileceğimizi anlatacağım.Öncelikle bize gerekli olan şey bir plan. İzlememiz gereken yedi adet basamak var:


1. Adayları belirle: İlk adım firmamızın yıldız uzman adayını ya da adaylarını seçmek. En iyi aday her zaman en deneyimli ya da en kıdemli uzman olmak zorunda değildir. En ideal aday Yıldız Uzman özelliklerini dengeli bir biçimde üzerinde taşıyabilecek olandır.


2. Adayın durumunu değerlendir: Adayın mevcut durumu ne? Şu ana kadar ne kadar tanınırlık elde etmiş? Görünürlükle beraber güçlü ve zayıf yönleri neler? Durum değerlendirmesi yaparken göz önüne alınması gereken bileşenler şöyle sıralanabilir:


· Uzmanlık ve itibar: Uzman hangi konuda tanınıyor? Pazar hakkında ne düşünüyor? Medyada, herhangi bir kitapta, değerlendirmede ya da referansta kendisinden bahsedilmiş mi?


· Görünürlük: Ne kadar tanınıyor? Sık sık yazı yazıyor ya da konuşma yapıyor mu? Yazdıklarına ya da konuşma videolarına kolayca erişilebiliyor mu? Potansiyel müşteriler aradığında bulunabiliyor mu? Google, yahoo gibi arama motorlarında ne kadar bulunabiliyor?


· Yetenek seviyesi: Daha önce gördüğünüz gibi Yıldız Uzman’ın topluluk önünde konuşma, yazma, sosyal medyayı etkin kullanabilme ve blog tutma gibi konularda yeteneğinin olması gerekiyor. Bu yetkinlikler konusunda uzman ne kadar bilgili, nereleri geliştirmesi gerekli?


· İşe etkisi: Görünürlüğünün ve uzmanlığının işe etkisi ne? Şirkete kaç tane yeni iş bağladı? Şirketinize stratejik ortaklar çekebildi mi? Uzmanlığı şirketin markasına katkı sağladı mı?


· Temelleri:Temel araçlara ve pazarlama malzemesine sahip mi? Sofistike bir web sayfası, medya araçları, özgeçmiş gibi uzman markasını besleyecek malzeme ve altyapısı hazır mı?


3. Bir strateji geliştir: Yıldız Uzmanlar arasında nereye sahip olacağını belirlediğimiz adayın iyi bir strateji geliştirmesi gerekir. Bunun için;


· Özel uzmanlık: Öncelikle niş bir konu belirlemek gerekir. Uzman hangi konuda tanınıyor ve bu konu derinlemesine ele alınırsa nasıl uzmanın bilinilirliği artırılır? Örneğin patent konusunda uzman olan birisinin konusunu daraltması ve otomotiv sektörü patentlerinde uzmanlaşması onu daha hızlı tanınır yapacaktır. Daha sonra rakip analizi yapmak, rakiplerin kimler olduğunu bilmek, onların neyi farklı yaptıklarını incelemek, farklı yaptıkları şeylerin onların avantajlarına mı yoksa dezavantajlarına mı olduğunu belirlemek ve en sonunda uzmanın onlardan nasıl farklılaşacağını bulmak gerekir. En son olarak ise kısa bir paragrafta diğer uzmanlara göre uzmanımızın konumlandırmasını dikkatlice yapmak gerekir.


· Takipçileri tanımlamak: Kimleri etkilemeye çalışıyoruz? Onların ilgilendikleri konu ne? Çevrim içi ya da dışı nerelerde toplanırlar? Seyircileri tanımlamak stratejinin de kalan kısmını belirlemenizi sağlar. Belirli bir hedef kitlenin önüne çıkmak için bir yol bulmak gerekiyor mu? Diğer uzmanlar uzmanı tanıyor mu? Gazeteciler, otoriteler tanıyor mu? Takipçilerin ilgilenebilecekleri konu başlıklarını listeleyip daha sonra bu konulardan yazılarında ve konuşmalarında bahsetmeleri gerekebilir.


· Görünür olmak için gerekli araçları tespit etmek: Bu programın asli amacı Yıldız Uzmanı belirlediği uzmanlık konusunda belirlediği potansiyel kitle için en görünür, en tanınır hale getirmektir. Bu amaç doğrultusunda daha önce paylaştığım blog, seminer konuşmacılığı, sosyal medya gibi içerik pazarlama ve promosyon araçlarını yoğun biçimde kullanmak gerekir.


· Tanıtım kanallarını tespit etmek: Bu kanallar nasıl tespit edilir? Uzmanın kendisine ait bir web sayfası mı olacak yoksa şirket web sayfasını mı kullanıyor olacak? Video konferanslar mı yapacak yoksa seminerlerde konuşmacı mı olacak? Bunların hepsinin cevabı uzmanın potansiyel müşterilerinin tercihinde saklı. Eğer hedef kitle Facebook kullanıyorsa uzman da o kanalda olmalı. Eğer hedef kitle sektöre özel bir konferanstaysa uzman da orada bir sunum yapmalı.


· Kaynakları tespit etmek: Yıldız Uzman kendi başına olunamaz. Uzmanın belli bazı yeteneklerini geliştirmesi ya da içerik hazırlamada yardım alması gerekiyorsa o zaman dışarıdan destek almak çözüm olabilir.


4. Altyapıyı inşa et: Her Yıldız Uzmanlık stratejisi güçlü bir altyapıya ihtiyaç duyar. Temel pazarlama malzemeleri ve çevrimiçi araçlar her daim uzmanın elinin altında olmalı. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

·

Profil: Profesyonel kariyer, biyografi, müşteri listesi, ödüller, makaleler ve kitapları içermeli


· Web sitesi: İster kendi biyografiniz veya bloğunuz olsun ister şirketin web sayfası altında olsun, mutlaka sofistike, profesyonelce tasarlanmış bir web sitesi olmalı. Uzmanın sayfası arama motorlarında kolayca bulunabilmeli ve diğer sosyal medya, blog ve vlog ile entegre olmalı.


· Konuşma özgeçmiş sayfası: Uzmanın çeşitli etkinliklerde konuşma yapma şansını artırmak için web sayfasına konuşma özgeçmiş kısmı eklemesi gerekir. Bu kısımda mutlaka bir ya da iki geçmiş konuşmalara ait video ve indirilebilir medya malzemeleri (logo, broşür, cv vb.) yer almalı


· Tanıtım videosu: Konuşma videolarının yanı sıra uzmanın kim olduğunu anlatan bir tanıtım videosu da oldukça yararlı olur.


· Sosyal profiller: Sosyal medya kanalları potansiyel müşterilerin tercihlerine göre değişir. Bu tercihlere uygun kanallarda birer profil oluşturmak, olabildiğince sofistike hale getirmek ve bunları web sayfasına entegre etmek gerekir. Bütün sosyal kanallara belirgin linkler koymak gerekir ki uzmanı takip edenler içeriklere kolayca ulaşabilsin ve onları paylaşabilsin. Bütün platformlarda logo, grafik tasarımlar gibi marka içeriklerini de korumak önemlidir.


5. Kişisel yeteneklerini geliştir: Yetenek gelişimi bir kez yapıp unutulacak bir olgu değildir. Aksine sürekli öğrenmek, alıştırma yapmak ve geliştirmek ister. Temel seviyeden başlamak en iyi çözümdür. Bir yeteneği, örneğin etkileyici konuşma, öğrendikten sonra günlük hayatta uygulamak önemlidir. Uzman güçsüz olduğu kısımları iyi tahlil edebilmelidir.


6. Uzmanın markasını büyüt: Tebrikler; Yıldız Uzman adayının artık bir stratejisi ve bu stratejiyi destekleyen bir alt yapısı var. Şimdi bu stratejiyi hayata geçirmenin yani içerik üretmenin zamanı. Örneğin bir blog yazısı yazabilir, video yayınlayabilir ya da bir sunum paylaşabilir. İçerik hazırlarken bir yandan da bulunur olabilmek için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) anahtar kelimelerine dikkat etmeli. Daha önce yayınladığı bir içeriği tekrar yayınlamaktan utanmamalı zira böylece ulaşılamayan kişilere ulaşma şansı da artar. Blogda paylaşılan yazılar ufak dokunuşlarla kolayca bir kitaba bile dönüştürülebilir. Hatta bu amaçla blog yazılarını kurgulayan ve yazan uzmanlar da var.


7. İzle ve ince ayar yap: Zirveye çıkan yolda bazen durup izlemeyi kaçırabilir insan. Bu işin en önemli kısımlarından biri de dönüp geriye bakmak ve hataları düzeltmektir. Her ay veya iki ayda bir ölçütlere bakıp kişisel taktikleri ve ana stratejiyi analiz etmek fazla çaba göstermeden büyük değişiklikler sağlayabilir.


Yıldız Uzman olmanın önündeki tek engel adayın kendi şüpheleridir. Bu şüpheleri gidermek için adayın kafasında oluşabilecek muhtemel sorulara cevaplar verelim:


1. Yıldız Uzman programı uzman olmayan birine ünlü olmayı öğretebilir mi?

Hayır. Yıldız Uzman olmak için ilk şart bir konunun uzmanı olmaktır.


2. Yıldız Uzman şirketimizin markasını baltalar ya da gölgeler mi?

Unutmayın ki Yıldız Uzmana sahip şirketlerin gelirlerinde ve müşteri çekme oranlarında azımsanamayacak bir artış olur. Bu iki tarafın da birbirinden faydalanacağı bir ortaklıktır. Yine de küçük bir şirketin sadece bir Yıldız Uzman’a bel bağlaması o yıldızın şirketten herhangi bir sebepten ayrılmasıyla şirketin kötü durumda kalmasına neden olabilir. Bu yüzden bir programa sahip olmak ve birden fazla Yıldız Uzman yaratmak akıllıcadır.


3. Yıldız Uzman olmak ömür boyu bir konuya takılıp kalmak anlamına mı gelir?

Daha önce belirttiğimiz gibi niş bir konuda uzmanlaşma uzmanın daha hızlı görünür ve tanınır olmasını sağlar ancak bu niş konuya tıkılıp kalma anlamına gelmez. Yıldız uzman kolaylıkla konusunu değiştirebilir, geliştirebilir. Üstelik bu değişiklik Yıldız olduktan sonra çok daha kolaydır.


4. Yıldız Uzman Programına adayları nasıl seçmelisiniz? Bir adayı diğerine tercih etmek haksızlık olmaz mı?

Unutmamalı ki Yıldız Uzman fazlalığı diye bir şey yoktur. Gerekli şartları yerine getiren herkes Yıldız Uzman olabilir. Bu yüzden program herkese açık olmalıdır. Önemli husus şeffaflıktır. Yapılacak programın nasıl bir program olduğu, neleri kapsadığı gibi konular açıkça belirtilmelidir. Bu sayede kimler böyle bir programa hazır, kimler ise olduğu halden memnun ortaya da çıkmış olur.


5. Sadece en zeki olanların Yıldız Uzman olabilecekleri doğru mu?

Araştırmalar esnasında incelenen Yıldız Uzmanların hiçbiri kendisini kendi alanlarının en akıllısı ya da en özgünü olarak görmüyor. Yıldız Uzman olmak için gerekli en önemli meziyetlerini stratejik davranmaları ve çok çalışmak olarak görüyorlar. Aynı zamanda kendilerini çok iyi bir iletişimci ve zor konuları kendi müşterilerine kolaylaştırabilen kişiler olarak tanımlıyorlar.


6. Yıldız Uzman olmak için hiç zamanım yoksa çok meşgulsem ne olacak?

Bir şirketin en iyi elemanları her zaman aynı zamanda en yoğun olanlarıdır. Yıldız Uzman programı özel bir zaman organizasyonu da getirmelidir. Kendini bu programa adamış bir aday mutlaka işlerinin arasına becerilerini geliştirmek, içerik hazırlamak ve sosyal medyada paylaşmak için de zaman ayırabilmeli.


7. Herkes bizim uzmanlarımızla çalışmak isterken Yıldız Uzman olmaları bu durumu daha da kötüleştirmez mi?

Herkes Yıldız Uzmanlarla çalışmayı isteyecektir ve bu iş geliştirmek için mükemmel bir sonuçtur. Yıldız Uzmanlara olan talebe uygun olarak onların ücretlerini ayarlamak ve hale etkisinin de yardımıyla diğer uzmanların da müşteri gözündeki kredibilitesi artırılabilir.


8. Zaman içinde Yıldız Uzman’ın rolü değişebilir mi? Geleceği nasıl planlamalıyız?

Daha önce gördüğümüz gibi her bir uzmanlık seviyesinde Yıldız Uzman’ın rolü ve odağı değişecektir. Yükselen Yıldız artık daha az müşteriyle ilgilenecektir ama daha çok zamanını strateji, planlama, büyük ölçekli tanıtım etkinlikleri ve diğer takım arkadaşlarını eğitme işine ayırabilir.


9. Ya şirketimiz Yıldız Uzmanlar yetiştirir ve onlar bizden ayrılırsa?

Çalışanlar gelir gider. Bu işin doğasında var ancak bu riski azaltmak için:

· Yeni elemanları kariyerlerini önemseyenlerden seçin.

· Fırsatlar yaratın. Çalışanlar kariyerlerinin gelişebileceği yerlerde çalışmayı tercih ederler. Böyle bir program şirketin çalışanların kariyerlerine ne kadar önem verdiklerini gösterir.

· Yıldız bir uzmanı kaybetmek herşeyin sonu değildir. Eğer birden fazla Yıldız Uzmanınız varsa bundan endişe etmenize de gerek kalmaz.

· Hale etkisinden yararlanın. Şirketinizin marka gücü arttıkça Yıldız Uzman kaybetme riski de azalır.


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page