top of page
  • Yazarın fotoğrafıAttila Gursel

PROFESYONEL HİZMET ŞİRKETLERİNDE İÇERİK PAZARLAMA

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2020

İçerik Pazarlama hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler hazırlama ve çeşitli yollarla yayma stratejisine verilen addır. Bu yollardan en çok kullanılanlar blog yazıları, sosyal medya paylaşımları, makaleler, web seminerleri (webinars), videolar ve kitaplardır.

Yaydığınız kanal hangisi olursa olsun içeriğinizin promosyonel ya da satış odaklı olmasındansa eğitici, yararlı ya da eğlendirici olması gerekir. İlgi çekici ve yararlı bir içerik potansiyel müşterilerinizin sizi tanımasına, hatırlamasına ve benzer konularda ihtiyaç duyduğunda sizi aramasına sebep olur.İçerik Pazarlama hizmet sektörüne tam anlamıyla uyar zira hizmet sektörü uzmanlık ve müşteri ilişkileri üzerine kurulmuştur. Bilginizi ve deneyiminizi muhtemel müşterinize geçirmenin en basit yolu içeriklerinizdir ve içeriğinizden etkilenen kişi ya da şirketler sizi gelecekte çalışabilecekleri hizmet tedarikçileri listesine eklerler. Yaptığınız işte ne kadar bilgili olduğunuza hiç konuşmadan müşterilerinizi ikna edersiniz. Üstelik bu tür bir pazarlama klasik pazarlama yöntemlerinden %60 daha ucuzdur. Üstüne üstlük içerik pazarlama bulunduğunuz coğrafyadan bağımsız olarak, nerede olursanız olun, size hem ulusal hem de uluslararası görünürlük kazandırır.


İçerik pazarlama kolay değildir. Herkesin ilgisini çekecek iyi içerik yaratmak zordur. Yeterince içerik yaratmak ve görünür olmak bazen aylar alır. Sabırlı olmak gerekir ki bu da çoğu kişi için zordur. Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi içerik pazarlama da devamlılık ister. Yapmayı bıraktığınız gün emekler boşa gider. Süreklilik kolay değildir. Rekabet ise her geçen gün artmaktadır. İçerik pazarlamanın nimetlerini anlayan birçok hizmet sektörü aktörü görünür olmak için aynı yola baş vurmaktadır.


Şirketinizin içerik pazarlama stratejisinde hep akılda tutulacak 7 husus vardır:

1. İçerik Pazarlama hizmet sektörü şirketlerinin büyümesine ve karlılığına pozitif etki eder.

2. Etkili olması için satış odaklı olmaması gerekir.

3. Potansiyel müşterilerinle herşeyi paylaşın.

4. Yetenekli ve uygun kadro oluşturun.

5. İçerik üretebilecek çalışanlarınıza yardım edin.

6. İçeriklerinizi başkalarıyla paylaşacak bir takipçi topluluğu inşa edin.

7. İçeriklerinize kolayca ulaşılmasını sağlayın.İçerik Pazarlamanın 3 süreci vardır:

1. Yaratma

2. Tanıtma

3. Takipçileri Müşteriye Çevirmeİlgi çekici içeriklerin başında müşteri örnek vakaları gelir. Bu içerikler potansiyel müşteriler tarafından ilgiyle izlenir. Bu içeriklerin ilgi çekici olması da size bağlıdır. İlgi çekici içerikler üretmek için kullanabileceğiniz 10 ipucu:


1. Müşterilerinizi içeriklerinize en başından dahil edin

2. Yasal ve etik sıkıntılarınız yoksa müşterinin kim olduğunu belirt

3. Müşterinin sözlerini alıntıla

4. Arama motorlarının çokça kullandığı anahtar kelimeleri hem başlığa hem de yazının içine yerleştir

5. Sayıları kullan

6. Bir hikaye anlat

7. Görsel (resim) kullan

8. Sektör jargon ve kısaltmalarından kaçın

9. Video kullan

10. Profesyonel yardım al


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page